List otwarty 31 organizacji z branży weterynaryjnej, w sprawie obchodów pierwszego Światowego Dnia Wiedzy o Pasożytach
Każdego dnia wiele zwierząt domowych staje w obliczu często niewidocznego zagrożenia – pasożytów. Pchły, kleszcze, robaki i inne pasożyty nie tylko powodują dyskomfort u zwierząt ale pozostawione bez leczenia mogą prowadzić do poważnych chorób, a nawet stanów zagrażających życiu. Co więcej, niektóre pasożyty oraz wywoływane przez nie choroby mogą przenosić się na ludzi, stanowiąc zagrożenie dla całych gospodarstw domowych.
Dlatego eksperci weterynaryjni, organizacje zajmujące się zwalczaniem pasożytów, naukowcy, sektor zdrowia zwierząt oraz inne podmioty połączyły siły, by ustanowić Światowy Dzień Wiedzy o Pasożytach. To wydarzenie obchodzone będzie 20 marca i poświęcone jest podnoszeniu świadomości i walce z tym zagrożeniem, któremu można skutecznie zapobiegać.
Zdajemy sobie sprawę, że świat nieustannie się zmienia. Wraz ze zmianami klimatycznymi, zwiększoną mobilnością ludzi i swobodniejszym przemieszczaniem się zwierząt, pasożyty mogą rozprzestrzeniać się na nowe obszary, zwiększając ryzyko dla zwierząt domowych oraz ludzi, zwłaszcza gdy nasi towarzysze pozostają bez odpowiedniej ochrony.
W Europie w ostatnich latach obserwuje się ekspansję nicieni sercowych (dirofilarioza), podczas gdy w Ameryce Północnej doniesienia naukowców, wskazują że ten groźny pasożyt przemieszcza się na północ, docierając do regionów o historycznie niskiej częstości jego występowania, takich jak zachodnie wschodnie i północne wybrzeże USA, a nawet części Kanady. Z kolei w Ameryce Łacińskiej i Afryce wolno żyjące populacje zwierząt mogą być rezerwuarem niebezpiecznych pasożytów, takich jak bąblowica czy choroby Chagasa.
20 marca 2025 roku – podczas 1. Światowego Dnia Wiedzy o Pasożytach – pragniemy przypomnieć właścicielom zwierząt domowych oraz wszystkim zainteresowanym , że choć pasożyty stanowią realne zagrożenie, można je skutecznie z nimi walczyć, ograniczając ryzyko występowania chorób przez nie wywoływanych i przenoszonych.
Strategie walki z pasożytami mogą różnić się w zależności od regionu, ale wszystkie powinny uwzględniać:
- Współpracę z lekarzem weterynarii, w celu profilaktyki i zwalczania pasożytów.
- Wiedzę o rodzajach pasożytów występujących w okolicy, co pozwoli na skuteczniejsze im zapobieganie.
- Stosowanie sprawdzonych praktyk, takich jak zachowanie higieny przy usuwaniu odchodów zwierząt.
- Opracowanie indywidualnego planu ochrony dopasowanego do potrzeb zwierzęcia i regularne sprawdzanie jego skuteczności.
Chroniąc nasze zwierzęta przed pasożytami, dbamy nie tylko o ich zdrowie i komfort życia, ale również o bezpieczeństwo zdrowotne nas samych, naszych rodzin oraz o trwałą i wyjątkową więź, którą tworzymy ze zwierzętami, które nam zaufały. Bądźmy świadomi i proaktywni, zmniejszajmy ryzyko, chrońmy nasze zwierzęta i dbajmy o zdrowie publiczne.
Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do naszej inicjatywy i działania na rzecz zdrowia zwierząt domowych na całym świecie. Chroniąc nasze zwierzęta, chronimy siebie.
Więcej na stronie World Parasite Awareness Day