POLPROWET na corocznym spotkaniu z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
POLPROWET miał zaszczyt uczestniczyć w cyklicznym spotkaniu organizowanym przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Wydarzenie, które odbyło się 28 stycznia br. rozpoczął Minister Grzegorz Cessak, po czym prowadzenie przejęła Wiceprezes Agata Andrzejewska, odpowiedzialna za pion weterynarii w Urzędzie.
Podczas spotkania poruszono następujące kwestie:
Aktywności w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE: URPL zadeklarował aktywny udział w wydarzeniach towarzyszących polskiej prezydencji, zapraszając do współpracy również stowarzyszenia farmaceutyczne działające na poziomie europejskim.
Pion Produktów Leczniczych Weterynaryjnych – aktualności i plany: Wiceprezes Agata Andrzejewska przedstawiła najnowsze informacje i plany dotyczące produktów leczniczych weterynaryjnych, w tym dostosowanie oznakowania opakowań i ulotek weterynaryjnych produktów leczniczych do rozporządzenia 2019/6. Pani Joanna Kubisa, Dyrektor Departamentu Rejestracji i Badań Klinicznych Produktów Leczniczych Weterynaryjnych, omówiła monitorowanie postępu w tym zakresie oraz konsekwencje niedotrzymania terminu określonego w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/839.
Podsumowanie udziału URPL w kampanii edukacyjnej w 2024 roku „Bezpieczne leki — bezpieczne zwierzęta — bezpieczni ludzie”: Pani Magdalena Dunajewska, starszy ekspert w Departamencie Oceny Dokumentacji i Monitorowania Działań Niepożądanych Produktów Leczniczych Weterynaryjnych, przedstawiła podsumowanie udziału URPL w kampanii edukacyjnej w 2024 roku. Wskazała, że efekty kampanii są zauważalne poprzez zwiększenie liczby zgłoszeń. Zadeklarowano chęć kontynuowania współpracy i organizacji kolejnych inicjatyw na rzecz bezpiecznej farmakoterapii weterynaryjnej.
Wznowienie prac przez Urząd i dalsze losy długo wyczekiwanej przez nas wszystkich krajowej ustawy o weterynaryjnych produktach leczniczych, w tym wnioskach wynikających z rekomendacji Komisji Europejskiej dla krajowych przepisów do rozporządzenia 2019/6.
Podczas spotkania szefostwo Urzędu pozytywnie oceniło wspólne działania z przemysłem reprezentowanym przez POLPROWET w roku 2024, podkreślając ich wartość edukacyjną oraz zadeklarowało chęć kontynuowania współpracy i organizacji kolejnych inicjatyw na rzecz bezpiecznej farmakoterapii weterynaryjnej.
Radosław Knap, w imieniu członków POLPROWET i przemysłu weterynaryjnego, wyraził wdzięczność Pani Wiceprezes Agacie Andrzejewskiej za zaproszenie na spotkanie oraz możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących wdrażania baz danych i narzędzi wynikających z Rozporządzenia UE 2019/6. Podkreślił, że cykliczne spotkania organizowane przez Urząd są godną naśladowania inicjatywą. Zadeklarował również chęć dalszej współpracy w inicjatywach związanych z obszarem zdrowia publicznego w ramach Prezydencji Polski w UE, ponadto wyraził nadzieję, że odbędzie się także kolejna edycja Dnia Weterynarii.
Zorganizowane przez Pion Produktów Leczniczych Weterynaryjnych Urzędu spotkanie ma charakter cykliczny a tym razem po raz kolejny spotkanie odbyło się w formule hybrydowej. Zrobiono też pamiątkowe zdjęcia. Po spotkaniu w Urzędzie przedstawiciele firm członkowskich POLPROWET udali się na nieformalny lunch.
POLPROWET reprezentuje 15 wiodących producentów i generalnych dystrybutorów leków i szczepionek dla zwierząt, obejmując ponad 85% polskiego rynku. Reprezentanci branży zrzeszeni w stowarzyszeniu na co dzień zapewniają lekarzom weterynarii środki do opieki nad milionami zwierząt w Polsce. Organizacja ta współpracuje ze swoim europejskim odpowiednikiem AnimalHealthEurope, realizując wspólne statutowe cele.