Dyskusja o strategii zrównoważonej wołowiny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
W dniu 28 października 2024 r. w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny, w którym uczestniczył sekretarz generalny POLPROWET.
Spotkanie otworzył Jerzy Wierzbicki, Przewodniczący PPZW, który przywitał uczestników oraz wprowadził do porządku obrad. Pierwsza część zgromadzenia była poświęcona kluczowym wyzwaniom stojącym przed sektorem wołowiny, szczególnie w kontekście przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (CAP), zrównoważonej produkcji oraz regulacji takich jak European Deforestation Regulation (EUDR) i wymogów raportowania ESG. Przewodniczący PPZW przedstawił następnie sprawozdanie z działalności organizacji, po czym przewodniczący grup roboczych zaprezentowali działania podejmowane na rzecz wsparcia sektora.
Istotnym punktem spotkania była prezentacja Strategii Promocji Polskiej Wołowiny przez Jacka Zarzeckiego, członka zarządu PPZW. Podczas omawiania strategii podkreślono, że jej filarem jest szerokie wykorzystanie badań naukowych oraz innowacji, które pozwolą na tworzenie więzi między wiedzą a działalnością rolniczą, zwiększając jednocześnie efektywność produkcji. Strategia kładzie nacisk na integrację wartości w duchu transparentności, co ma na celu budowanie przejrzystych relacji i wspólnych wartości, które zbliżają uczestników rynku wołowiny. Efektywne wdrożenie strategii obejmuje również racjonalne gospodarowanie wodą oraz ograniczenie stosowania antybiotyków, co jest spójne z działaniami stowarzyszenia POLPROWET w ramach idei JednoZdrowie. Działania te mają na celu nie tylko wsparcie zrównoważonego rozwoju sektora, ale także poprawę jego wizerunku w kraju i za granicą.
W trakcie Walnego Zgromadzenia przedstawiono również wyniki prac poszczególnych grup roboczych Platformy. W zakresie kompetencji Grupy Roboczej ds. Leczenia Zwierząt, której przewodniczy lek. wet. Jacek Łukaszewicz z Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej jej przewodniczący przedstawił kluczowe założenia działań, które obejmują:
- Opracowanie rekomendacji dotyczących wyboru narzędzia do monitorowania zużycia antybiotyków w gospodarstwach, z uwzględnieniem możliwości wdrożenia systemu państwowego, rozwiązań branżowych lub innych dostępnych opcji.
- Przygotowanie zaleceń w zakresie metod zmniejszania zużycia środków przeciwdrobnoustrojowych na poziomie gospodarstw.
- Stworzenie planu wdrożenia programu obniżania zużycia środków przeciwdrobnoustrojowych w ramach systemu QMP.
Działania te mają na celu wsparcie sektora w spełnianiu unijnych wymogów dotyczących redukcji AMR i są zgodne z założeniami strategii zrównoważonego rozwoju sektora wołowiny w Polsce.