BANER WEB2 (1)

Bezpłatny webinar „Bezpieczne leki – bezpieczne zwierzęta – bezpieczni ludzie” 15 maja o godz 18:30

Webinar „Bezpieczne leki – bezpieczne zwierzęta – bezpieczni ludzie poświęcony będzie tematom związanym z bezpieczeństwem leków i zgłaszaniem zdarzeń niepożądanych weterynaryjnych produktów leczniczych.

Wydarzenie jest bezpłatne i skierowane jest do: 

  • lekarzy weterynarii, 
  • hodowców zwierząt, 
  • studentów i techników nauk weterynaryjnych i rolniczych,
  • opiekunów i właścicieli zwierząt. 

Kiedy? 15.05.2024 (środa)

Godzina: 18.30

Bezpośredni link do webinaru w MS Teams: Bezpieczne Leki

Rejestracja na webinar TUTAJ 

Podczas tego bezpłatnego webinaru poruszymy następujące zagadnienia: 

  • Premiera wyników badania ankietowego dotyczącego tematu zgłaszania zdarzeń niepożądanych – mgr inż. Radosław Knap, Sekretarz generalny, Stowarzyszenie POLPROWET 
  • Monitorowanie bezpieczeństwa stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych u zwierząt poprzez analizę zgłoszonych zdarzeń niepożądanych – lek. wet. Agata Andrzejewska, Wiceprezes URPL,WMiPB, lekarz weterynarii lek. wet. Magdalena Dunajewska, ekspert URPL,WMiPB 
  • Przygotowanie firm farmaceutycznych do monitorowania bezpieczeństwa farmakoterapii - lek. wet. Sylwia Rytych, PhD, Regulatory Manager, Virbac 
  • I po co to zgłaszać? – co dzieje się po zgłoszeniu zdarzenia niepożądanego – lek. wet. Marta Ulikowska-Stadnik, Regulatory Affairs and Pharmacovigilance Manager, PHIBRO Animal Health Poland. 
  • Rola lekarza weterynarii w procesie zapewnienia bezpieczeństwa leczenia - lek. wet. Marek MastalerekPrezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej
  • Pytania do prelegentów - dyskusja moderowana przez Aleksandrę Bieniek, radczynię prawną z kancelarii Moyers.

PRELEGENCI O WYDARZENIU:

"Jako lekarki weterynarii i jednocześnie urzędniczki w administracji publicznej chcemy pokazać jak ważne a jednocześnie łatwe jest zgłaszanie zdarzeń niepożądanych, które mogą wystąpić po podaniu leku u zwierzęcia. Podczas webinaru wspólnie prześledzimy drogę jaką przebywa informacja o wystąpieniu zdarzenia niepożądanego - od jego zgłoszenia, przez ocenę i przekazanie do europejskiej bazy zgłoszeń. Zgłaszanie zdarzeń niepożądanych jest prostym narzędziem, które może uratować wiele istnień. W naszych rękach, rękach lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt, spoczywa bezpieczeństwo bliskich nam zwierząt i ludzi. Wspólnie działajmy zgodnie z podejściem Jedno Zdrowie!" –  mówi Agata AndrzejewskaUrząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

"Zapraszam wszystkich, którzy są ciekawi jak wygląda monitorowanie zdarzeń niepożądanych w weterynaryjnej firmie farmaceutycznej. Jak jest ona do takich działań przygotowana, jak wypełnia swoje obowiązki wynikające z przepisów prawa, czyli co robi, aby zapewnić bezpieczeństwo stosowania swoich produktów. Jakkolwiek, w tym procesie równie ważna jest Państwa rola, lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt, którzy wnoszą swój wkład w postaci swojej wiedzy, doświadczenia, staranności i odpowiedzialności w postępowaniu, aby zminimalizować ryzyko występowania zdarzeń niepożądanych wpisujące się tak naprawdę w podanie każdego produktu." mówi Sylwia Rytych, Virbac Sp. z o.o.

"Podczas webinaru chciałabym przedstawić Państwu jak ważna jest rola lekarza weterynarii, jeśli chodzi o zdarzenia niepożądane oraz zachęcić do raportowania! Jestem lekarzem weterynarii, mam specjalizację chorób psów i kotów i przez kilka lat pracowałam w przychodni weterynaryjnej małych zwierząt. Ostatnie kilkanaście lat spędziłam w firmie farmaceutycznej weterynaryjnej. Zajmuję się rejestracją leków weterynaryjnych, ale przede wszystkim odpowiadam za nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii.  - Marta Ulikowska-Stadnik, Phibro Animal Health Poland. 

“Medicines cure diseases, but only doctors can cure patients.” – C. Jung

"Poprzez patronat KIL-W w kampanii i promocji ankiety do lekarzy weterynarii chcemy poznać różne perspektywy respondentów w kontekście doświadczeń związanych ze zdarzeniami niepożądanymi a jednocześnie przyczynić się do edukacji w zakresie skutecznego monitorowania takich zdarzeń przez lekarzy" - powiedział Marek Mastalerek, Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej - "Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo weterynaryjnych produktów leczniczych oraz budowanie zaufania do odpowiednich procedur i instytucji, które zajmują się tymi zagadnieniami. To wszystko przyczynia się do poprawy zdrowia zarówno zwierząt, ale także ludzi i środowiska".

"W ankiecie jaką prowadziliśmy wzięło udział blisko 300 lekarzy weterynarii oraz hodowców i osób związanych ze leczeniem zwierząt. Dzięki temu podczas webinaru możemy przedstawić różne perspektywy respondentów w kontekście doświadczeń związanych ze zdarzeniami niepożądanymi weterynaryjnych produktów leczniczych - powiedział Radosław Knap ze stowarzyszenia POLPROWET. - Powiemy miedzy innymi o tym, ile osób i jak często deklaruje zgłaszanie zdarzeń niepożądanych,  w jaki sposób te zdarzenia mogą być zgłaszane, a także dlaczego zarówno firmom farmaceutycznym jak i urzędom oraz lekarzom powinno zależeć na efektywnej współpracy w tym zakresie. Podczas webinaru będziemy chcieli obalić niektóre mity związane z raportowaniem i rozwiać wątpliwości, jakie pojawiały się wśród respondentów ankiety." 

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie POLPROWET, a całe wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.