international-day-of-veterinary-medicine-vector-42385972

Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej

Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej obchodzony jest 9 grudnia 2023 roku. W tym dniu jako stowarzyszenie POLPROWET staramy się podkreślić znaczenie pracy lekarzy weterynarii i wszystkich profesjonalistów związanych z ochroną zdrowia zwierząt. 

Medycyna weterynaryjna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia zwierząt, a co za tym idzie, wpływa na stan zdrowia nas wszystkich w myśl idei #jednozdrowie. Lekarze weterynarii nie tylko dbają o zdrowie naszych pupili, ale także odgrywają kluczową rolę w całym procesie produkcji żywności. 

Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej to nie tylko okazja do uczczenia wkładu lekarzy i techników weterynarii, ale także do zastanowienia się nad przyszłością sektora. Jak możemy dalej rozwijać i udoskonalać narzędzia i leki weterynaryjne, aby poprawić zdrowie zwierząt i ludzi? W Polsce święto to ma także jeszcze jeden wymiar. Nasz kraj jest w trakcie dostosowywania nowych przepisów unijnych do polskich realiów i zmaga się z celami dotyczącymi redukcji zużycia antybiotyków. 

Przed nami ambitne cele związane z wprowadzeniem zmian w zakresie zdrowia ludzkiego poprzez 50-procentową redukcję stosowania leków weterynaryjnych, określoną w strategii "Od pola do stołu" w porównaniu z rokiem referencyjnym 2018. Sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych w całej Europie od 2011 roku spadła średnio o 53%, co jasno pokazuje, że sektor zwierzęcy jest obecnie dobrze zorientowany w dobrym zarządzaniu leczeniem antybiotykami. Jednak Polska ma także swoje wyzwania w tym zakresie – komentuje Radosław Knap, sekretarz generalny Polprowet. 

Radosław Knap podkreślił, że Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej przypomina nam, że praca lekarzy weterynarii ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu zwierząt, a także ludzi. To także okazja do podziękowania profesjonalistom związanym z sektorem weterynarii za ich oddanie i zaangażowanie w ochronę zdrowia zwierząt. Wspólnie pracując nad rozwojem medycyny weterynaryjnej oraz świadomym stosowaniem nowoczesnych standardów i rozwiązań oraz leków, możemy zapewnić zdrowszą przyszłość zarówno naszym zwierzętom, jak i społeczeństwu jako całości. 

 

POLPROWET reprezentuje 16 wiodących producentów i generalnych dystrybutorów leków i szczepionek dla zwierząt, obejmując ponad 85% polskiego rynku. Reprezentanci branży zrzeszeni w stowarzyszeniu na co dzień zapewniają lekarzom weterynarii środki do opieki nad milionami zwierząt w Polsce. Organizacja ta współpracuje ze swoim europejskim odpowiednikiem Animal Health Europe, realizując wspólne statutowe cele.