Potrzebne jest bardziej szczegółowe podejście do kwestii Jednego Zdrowia w nowej globalnej strategii zdrowia UE
Przyjmując nową strategię zdrowia Komisja Europejska, uznała koncepcję Jednego Zdrowia, która uwzględnia wszystkie powiązania między środowiskiem, zdrowiem zwierząt, a zdrowiem ludzi za jeden z jej trzech kluczowych priorytetów. Roxane Feller, sekretarz generalna AnimalhealthEurope, podkreśla, że w kwestii Jednego Zdrowia konieczne jest bardziej szczegółowe podejście, które nie skupia się wyłącznie na ograniczeniu stosowania antybiotyków.
Rola zdrowia zwierząt w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób oraz promowaniu bezpieczniejszych i zrównoważonych systemów żywnościowych jest nie do przecenienia, dlatego UE powinna traktować zdrowie zwierząt jako centralny element zdrowia publicznego. W nowej strategii należy skupić się m.in. na monitorowaniu ryzyka chorób wśród zwierząt, wprowadzaniu standardów dotyczących ich dobrostanu oraz zwiększaniu skuteczności sczepień i środków zapobiegających chorobom zwierząt. UE powinna uwzględnić także zdrowie zwierząt jako fundament bezpieczeństwa żywności.
Znaczenie strategii "Jedno Zdrowie"
Podejście w ramach Jednego Zdrowia musi obejmować coś więcej niż odporność na antybiotyki, a zamiast tego dążyć do równowagi między priorytetami stojącymi przed zdrowiem ludzi, zwierząt i ekosystemów, uznając ich wzajemne powiązania. Takie podejście powinno być podstawą każdej skutecznej strategii zdrowia publicznego, ponieważ zaniedbanie zdrowia zwierząt pozostawia populacje narażone na pojawiające się zagrożenia chorobowe.
Rola zdrowia zwierząt w przypadku pojawiających się chorób
Zwierzęta są pierwszą linią obrony przed wieloma pojawiającymi się chorobami, z których nieco ponad 70% pochodzi od dzikich zwierząt, dlatego też należy zwrócić większą uwagę na procesy regulacyjne dotyczące szczepionek dla zwierząt, tak aby można było szybko i skutecznie reagować na pojawiające się zagrożenia.
Podnoszenie świadomości społecznej na temat powiązań między zdrowiem zwierząt a bezpieczeństwem żywności chroni zarówno ludzi, jak i zwierzęta
Zdrowsze zwierzęta wnoszą pozytywny wkład w rolnictwo ekologiczne, na przykład poprzez obornik, który można wykorzystać jako nawóz, wypas zwierząt w celu zarządzania ziemią i świadczenia usług ekosystemowych oraz upcykling roślin, które - choć niejadalne dla ludzi - mogą być wykorzystane jako pasza dla zwierząt.
Tylko uwzględniając szeroki zakres powiązań między zdrowiem zwierząt, ludzi i ekosystemów i podkreślając kluczową rolę zdrowia zwierząt dla zdrowia publicznego, UE jest w stanie kształtować skuteczną politykę zdrowotną potrzebną do stworzenia zdrowszego i bezpieczniejszego świata.
Cały artykuł w oryginale (j. angielski) dostępny na HealthEurope.com Acknowledging animal health within the EU’s new Global Health Strategy