dog-5969006 1920

Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej

9 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej (International Day of Veterinary Medicine). Z założenia ma przypominać opiekunom zwierząt, że w razie choroby pupila mogą udać się do lekarza weterynarii. W Polsce zwierzaki domowe mają szczególne znaczenie. Niemal wszyscy ankietowani w badaniu przeprowadzonym przez PETHELP, uważają psa lub kota za członka rodziny. Co ważne, Polacy nie oszczędzają na zwierzętach, według tych samych badań niemal połowa ankietowanych wydaje miesięcznie od 100 do 300 złotych na utrzymanie pupila. 

Posiadanie zwierzęcia domowego to z pewnością duża odpowiedzialność. Dbanie o ich dobrostan to zadanie ich opiekunów. Regularne wizyty u lekarza weterynarii, to jeden z elementów związanych z dobrym zdrowiem zwierzaka. Do tego dochodzi kwestia szczepień, karmienia i innych środków np. przeciw kleszczom. Wszystko po to, aby zapewnić jak najlepsze zdrowie naszym pupilom. - Dziś leki OTC dla zwierząt czy specjalistyczną leczniczą karmę, można kupić przez Internet. Nie należy zapominać jednak o profilaktyce, jak i szczepieniach. Do tego konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Dostęp do nowoczesnych leków dla zwierząt jest dziś powszechny, a nowe przepisy pozwalają na jeszcze skuteczniejsze dbanie o zdrowie naszych mniejszych braci – mówi Radosław Knap, ze stowarzyszenia POLPROWET. 

Koszt utrzymania zwierzęcia może znacząco wzrosnąć w przypadku jego choroby. Warto dbać o regularne wizyty u weterynarza, tak aby szybko wychwycić potencjalne choroby. – Regularne wizyty kontrolne, profilaktyka i przestrzeganie zaleceń lekarzy weterynarii, pozwoli zachować w zdrowiu naszego zwierzaka, a nas uchroni przed znacznymi wydatkami. Ma to szczególne znaczenie właśnie dziś, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej – mówi Sławomir Wiatr z PETHELP. 

Warto zaznaczyć, że większość z nas deklaruje, że mają swojego zaufanego lekarza weterynarii. Taką deklaracje składa ¾ ankietowanych, w badaniu przeprowadzonym przez PETHELP. Pokazuje to, jak ważna jest relacja pomiędzy opiekunami zwierząt, a lekarzami weterynarii, którzy dbają o to aby pozostawały one w zdrowiu.


Korzyści płynące z posiadania pupila są bezcenne. Naukowcy twierdzą, że głaskanie i przytulanie zwierzaka zwiększa poziom oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie szczęścia i miłości, a także powoduje redukcję stresu. Przebywanie z psem lub kotem zwiększa poczucie bezpieczeństwa i buduje postawę otwartą wobec świata. To nie wszystkie korzyści, jakie płyną z obecności zwierząt domowych w naszym towarzystwie. Dodatkowa redukcja stresu następuje, chociażby podczas spaceru z psem. Prawie połowa ankietowanych deklaruje, że ich spacery trwają od jednej do nawet dwóch godzin dziennie! Do tego czworonogi są uważane za tak zwane „przedłużacze społeczne”. Dzięki nim poznajemy więcej nowych osób, nawiązujemy relacje i możemy poprawić własną kondycję. 

Warto i trzeba regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, dzięki nim nasi pupile pozostaną w zdrowiu i przyniosą nam dużo radości. 

POLPROWET reprezentuje 16 wiodących producentów i generalnych dystrybutorów leków i szczepionek dla zwierząt, obejmując ponad 85% polskiego rynku. Reprezentanci branży zrzeszeni w stowarzyszeniu na co dzień zapewniają lekarzom weterynarii środki do opieki nad milionami zwierząt w Polsce. Organizacja ta współpracuje ze swoim europejskim odpowiednikiem Animal Health Europe, realizując wspólne statutowe cele.