producenci leków dla zwierząt, wsparcie branży weterynaryjnej

Walne zgromadzenie członków POLPROWET – podsumowanie

W dniu 3.03.2022 odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET. Podczas Walnego Zgromadzenia podsumowano ubiegły rok działalności stowarzyszenia oraz przedstawiono cele i wyzwania, jakie stoją przed organizacją w kolejnych latach. Robert Kaszyński został powołany na Przewodniczącego Zarządu i zastąpił na tym stanowisku Jana Grabińskiego-Baranowskiego. Jednocześnie na stanowisko członka zarządu i skarbnika Stowarzyszenia został powołany Cyryl Przybył, który zastąpił na tym stanowisku Rafała Szczytowskiego. Nastąpiły także zmiany osobowe w składzie Komisji Rewizyjnej oraz Sądzie Koleżeńskim, z którymi można zapoznać się tutaj.

Stowarzyszenie na przestrzeni ubiegłego roku podejmowało różnorodne aktywności mające wpływ na tworzenie lepszego i aktualnego prawa w zakresie leków weterynaryjnych, budowę wizerunku branży jako etycznej i odpowiedzialnej społecznie oraz popularyzację zagadnień związanych z opieką i leczeniem zwierząt.

Zmiany organizacyjne

Początek 2021 roku w stowarzyszeniu to zmiany na poziomie organizacyjnym i wykonawczym. Artura Zalewskiego zastąpił Radosław Knap na stanowisku Sekretarza Generalnego. Dodatkowo dokonano wyboru nowej siedziby stowarzyszenia przy ul. Puławskiej 145 w Warszawie. Odnowiono także relacje z międzynarodową organizacją AnimalhealthEurope, do której władz dołączył Radosław Knap, reprezentując nasz region w europejskiej organizacji zrzeszającej zarówno firmy jak i stowarzyszenia branżowe.

Kodeks Etyki Marketingowej

Działając odpowiedzialnie społecznie, firmy zrzeszone w stowarzyszeniu opracowały i wdrożyły samoregulacje w zakresie etycznego postępowania, szczególnie w kontekście ochrony zdrowia zwierząt. Kodeks Etyki Marketingowej stanowi zbiór zasad i norm, jakimi powinny kierować się podmioty wprowadzające do obrotu weterynaryjne produkty lecznicze w Polsce. Obecnie pod kodeksem podpisało się 12 firm - członków stowarzyszenia.

Nowi członkowie

Na przestrzeni roku do grona członków stowarzyszenia dołączyły dwie kolejne firmy. Wśród nowych członków znalazła się firma Dopharma oraz PHIBRO. Obecność nowych firm w ramach stowarzyszenia zwiększyło reprezentacje firm członkowskich i przyczyniło się do większego skupienia branży wokół wspólnych wyzwań.

Legislacja w obliczu uchwały okołorozporządzeniowej PE

Z dniem 28.01.2022 r. w życie weszło Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r., w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych. Nowe regulacje na poziomie unijnym, mają znaczy wpływ na kluczowe obszary, związane z funkcjonowaniem branży producentów i importerów leków weterynaryjnych oraz lekarzy weterynarii, jak i hodowców czy opiekunów zwierząt. Stowarzyszenie podejmowało inicjatywę mającą na celu jak najszybsze dopasowanie polskich przepisów do zmian w zakresie nowo obowiązujących wytycznych Komisji Europejskiej. Opiniowano także szereg innych projektów zmian ustaw i rozporządzeń w zakresie jakim mogły dotyczyć branży.

Budowa relacji z rządem i interesariuszami

Prowadząc skuteczne działania, związane ze współtworzeniem polskich regulacji w zakresie branży producentów i importerów leków weterynaryjnych, stowarzyszenie podjęło szereg transparentnych działań związanych z przedstawieniem głosu branży u kluczowych regulatorów rynku oraz decydentów. Poprzez aktywność stowarzyszenia, jego głos jest słyszany w najważniejszych gremiach związanych z branżą w Polsce.

Komunikacja i wizerunek

Ubiegły rok to także jakościowa zmiana w zakresie komunikacji z otoczeniem bliższym i dalszym stowarzyszenia. Wsparcie agencji PR w obszarze komunikacji z mediami, social mediów oraz przy wprowadzaniu nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych zaowocowało wyraźną obecnością stowarzyszenia w mediach i utrzymanie stałych relacji z publicznością śledzącą kanały mediów społecznościowych. Jednym z elementów profesjonalizacji działań komunikacyjnych było stworzenie nowej strony www raz z profesjonalnym biurem prasowym. Działania komunikacyjne prowadzono także do wewnątrz stowarzyszenia, inicjując zaangażowanie członków.

Plany i wyzwania 2022 r.

2022 rok to szereg wyzwań związanych z tworzeniem i wdrażaniem rysującej się uchwały okołorozporządzeniowej związanej z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. Działalność stowarzyszenia będzie skupiała się także na kwestiach związanych z etyką branżową, Public Affairs oraz działalnością edukacyjno-informacyjną w obrębie statutowych celów stowarzyszenia. 

 

POLPROWET reprezentuje 16 wiodących producentów i dystrybutorów leków i szczepionek dla zwierząt, obejmując ponad 85% polskiego rynku. Reprezentanci branży zrzeszeni w stowarzyszeniu na co dzień zapewniają lekarzom weterynarii narzędzia do opieki nad milionami zwierząt w Polsce. Organizacja ta współpracuje ze swoim europejskim odpowiednikiem Animal Health Europe, realizując wspólne statutowe cele.

Kontakt dla mediów

Radosław Knap
Sekretarz generalny

rknap@polprowet.pl
+48 602 186 077