Nazwa użytkownika

Światowy Dzień Szczepienia Zwierząt – Ochrona zdrowia zwierząt jest ochroną zdrowia obywateli Europy

Polski

Światowy Dzień Szczepienia Zwierząt – Ochrona zdrowia zwierząt jest ochroną zdrowia obywateli Europy

W dniach 24-30 kwietnia Polprowet wraz z IFAH-Europe promują i celebrują pierwszą rocznicę Światowego Dnia Szczepień zainicjowanego przez Światową Organizację Przemysłu Weterynaryjnego – HealthforAnimals oraz Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii – World Veterinary Association.

Szczepienia zwierząt są nie tylko ważne dla poprawy statusu zdrowotnego zwierząt, ale mają bezpośrednie przełożenie na zdrowie ludzi w odniesieniu do chorób przenoszonych ze zwierząt na człowieka (zoonozy) oraz zatruć pokarmowych. Wybuchy epizoocji mają ponadto wpływ na ekonomię rolnictwa.

W dzisiejszej globalnej gospodarce oraz przy zmianach klimatu obserwuje się pojawianie się chorób w miejscach nietypowych, w których wcześniej nie występowały. Sytuacja w Europie zmienia się, istnieje zatem potrzeba podjęcia intensywnych działań zapobiegawczych. Do nich należą szczepienia zwierząt.

Tematem przewodnim pierwszego Światowego Dnia Szczepień Zwierząt są koty. Lekarze weterynarii informują, że koty są najrzadziej szczepionymi zwierzętami a przecież są choroby, które dziesiątkują koty i można im dość łatwo zapobiegać. Białaczka kotów (FeLV) jest jedną z najokrutniejszych chorób zakaźnych kotów zbierających żniwo w postaci 80-90% upadków w ciągu 3-4 lat od zarażenia. Za sprawą regularnych szczepień przeciwko tej chorobie, jak podaje Roxane Feler z IFAH-Eurpe za International Cat Care,  mniej niż 1-2% zdrowych kotów posiada ten wirus.

„Szukając sukcesów, gdzie szczepienia zwierząt chronią zdrowie człowieka wystarczy popatrzeć na przypadek salmonellolozy. W UE salmonelle są najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych wśród ludzi. EFSA (Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności) szacuje, że straty powodowane zatruciami u obywateli UE kosztują 3 miliardy Euro rocznie. Stosowanie szczepionek u drobiu w połączeniu z innymi działaniami ograniczyły przypadki zatruć wśród obywateli UE od 2004r. o prawie 50% przy znacznym spadku występowania pałeczek Salmonella u drobiu w tym samym czasie.”

Kategoria: