• PL
  • EN

Strategia dla POLPROWET na lata 2018-2022 / warsztat dla członków stowarzyszenia

W dniach 26-27 października 2017 r odbył się warsztat poświęcony wypracowaniu celów dla POLPROWET na kolejne 5 lat.

Do nowoczesnego hotelu In Between pod Lublinem zjechali się przedstawiciele prawie wszystkich firm reprezentowanych w POLPROWET.Najważniejsza część czekała nas zaraz po obiedzie. Zaproszony przez Zarząd facilitator, Wojciech Dmitriew-psycholog i doświadczony coach sprawnie poprowadził część zapoznawczą, w której każdy z uczestników miał za zadanie nie tylko przedstawić siebie, ale także coś opowiedzieć o swoich zainteresowaniach oraz o oczekiwaniach wobec warsztatu.

Sprawdziliśmy ponadto stan posiadania zwierząt przez naszych członków. Okazało się, że na 24 osoby posiadamy 46 zwierząt towarzyszących. Wynik jest lepszy od średniej światowej, która mówi, że 56% ludności świata posiada zwierzę towarzyszące. Wśród naszych towarzyszy życia oprócz spodziewanych i będących w przewadze psów i kotów były także ryby, raki, krewetki liczone w akwariach i stawikach, nie w sztukach, podobnie było z żółwiami. Ponadto znalazły się koń i chomik.

W części stricte warsztatowej zaczęliśmy od burzy mózgów. Losowo dobrane osoby utworzyły cztery grupy, w każdej po 6 osób. Celem tej części było sprowokowanie do wyrzucenia z siebie wszelkich spontanicznych myśli i pomysłów na działania oraz oczekiwania wobec Stowarzyszenia. Początki były dość trudne. Z czasem listy oczekiwań zaczęły się zapełniać. Pod koniec trudno było nawet oderwać uczestników od tablic, na których pojawiały się pomysły. Widać było ogromne zaangażowanie oraz dobrą współpracę w zespołach.Gotowe zestawy oczekiwań zostały przez każdą z grup warsztatowych poklasyfikowane tak, żeby łatwiej można było je zaprezentować. Wybrani sprawozdawcy następnie przedstawiali swoje pomysły pozostałym uczestnikom. To był moment do dopytanie i doprecyzowanie zapisanych na tablicach myśli.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał po 3 karteczki do głosowania. Zadanie polegało na przydzieleniu od 1 do 3 karteczek określonemu zadaniu. W ten sposób pomysł, zadanie, które otrzymało największą ilość karteczek uznaliśmy za takie, wobec którego zespół ma największe oczekiwanie / priorytet.

Kolejnym etapem będzie spisanie i zliczenie głosów oraz przekazanie wniosków zarządowi. Zarząd zaś odniesie się do wypracowanego dokumentu i zaproponuje środki i możliwe koszty realizacji działań.

Dzięki staraniom gospodarza, firmy Vet-Agro, dobór miejsca jak i oprawa były wspaniałe. Ten wieczór jak i zwiedzanie nowoczesnego zakładu połączone ze spotkaniem z Zespołem Vet-Agro oraz p. Janem Głuszakiem – prezesem i właścicielem firmy pozostaną na długo w naszej pamięci.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za owocne i niezwykle przyjemne spotkanie.
Link do zdjęć: https://drive.google.com/open?id=0Bz-dl3ImA26BVlZiR1dOMHh5dTg

ArZa