• PL
  • EN

Obchody 10 rocznicy Dnia Walki z Wścieklizną na świecie-Choroby nie uznają granic. / Notatka prasowa. Bruksela 28.09.2016

W 10-ym, dorocznym Światowym Dniu Walki z Wścieklizną IFAH-Europe łączy siły w celu podniesienia świadomości na temat potrzeby kontynuowania obowiązku szczepień przeciwko wściekliźnie w UE oraz wsparcia dla globalnych projektów jej zwalczania. 

Zobacz więcej: http://www.ifaheurope.org/ifah-media/press/311-wrd2016.html#sthash.YvX1iDvB.dpuf

W przypadku wielu chorób, takich jak wścieklizna, które zagrażają zdrowiu ludzi (choroby odzwierzęce) i zwierząt, medycyna weterynaryjna ma skuteczne rozwiązania. Najskuteczniejsza a zarazem najbardziej ekonomiczna, także pod względem ochrony zdrowia publicznego,  jest profilaktyka wścieklizny u zwierząt. Pomimo to wścieklizna występuje endemicznie w Afryce, Azji i części Ameryki Łacińskiej  i jest odpowiedzialna za około 60000 zgonów rocznie.

Podczas otwarcia imprezy, Pan Ladislav Miko, zastępca dyrektora generalnego DG SANTE Komisji Europejskiej powiedział: ” Dzięki wieloletnim programom współfinansowanym przez UE na doustnego szczepienia dzikich zwierząt w Europie udaje się skutecznie kontrolować a nawet eliminować wściekliznę z rozległych obszarów UE. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie ma zasadnicze znaczenie w walce z tą chorobą zwłaszcza, jeśli chcemy zapobiec ponownemu szerzeniu się tej śmiertelnej choroby. „

Profesor Louis Nel, Dyrektor Global Alliance for Rabies Control (GARC) przedstawił globalną kampanię o nazwie End Rabies Now (Skończmy ze wścieklizną) mającą na celu wyeliminowanie choroby u ludzi zarażanych przez psy do 2030 roku. „Wiemy, że jest to możliwe, jeśli zaszczepionych zostanie 70% psów. Potrzebne do tego jest wsparcie instytucji międzynarodowych, które zechcą więcej inwestować w projekty masowych szczepień psów w miejscach endemicznego występowania wścieklizny przy nieustającym wsparciu przemysłu weterynaryjnego.” Jak dodał:” Razem jesteśmy w stanie przenieść wściekliznę do historii.”

„Przemysł weterynaryjny przekazał nieodpłatnie miliony dawek szczepionek i prowadzi akcje wspierania programów zwalczania wścieklizny na świecie. Wspieramy instytucje UE w staraniach o kontynuowanie finansowania walki ze wścieklizną w ramach projektów zwalczania chorób odzwierzęcych. Będziemy nadal współpracować z władzami lokalnymi na całym świecie próbując przezwyciężać istniejące trudności w skutecznej walce z tą chorobą i upewniać się, by leki weterynaryjne, takie jak szczepionki przeciwko wściekliźnie mogły być dostępne i skutecznie wykorzystywane w razie potrzeby „- podsumował Wijnand de Bruijn, Prezydent IFAH-Europe. 

Uwagi dla redaktorów:

  • Wściekliźnie można w 100% zapobiec poprzez szczepienia u zwierząt i ludzi, a mimo to ma ona charakter endemiczny i występuje w wielu najuboższych społecznościach na świecie. 99% przypadków wścieklizny u ludzi powodowane jest ugryzieniami psów. Można temu zapobiec stosując masowe akcje szczepień psów.
  • Szacunki GARC sugerują, że 20 milionów psów rocznie jest zabijana w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby. W rzeczywistości, ta strategia  jest nieskuteczna gdyż nie chroni ludzi przed chorobą.
  • Wścieklizna kosztuje gospodarkę światową szacunkowo 124 mld $ (110 mld EUR) rocznie w przeliczeniu na wydatki w opiece zdrowotnej. Wyeliminowanie wścieklizny z populacji psów znacznie zmniejsza narażenie ludzi na tę chorobę i jest obecnie jednym z najbardziej ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań.
  • IFAH-Europe jest stowarzyszeniem reprezentującym producentów leków weterynaryjnych, szczepionek i innych produktów służących zdrowiu zwierząt w Europie. Reprezentuje firmy innowacyjne oraz wytwarzające leki odtwórcze podobnie, jak  dużych, średnich i małych wytwórców. IFAH-Europe promuje jednolity rynek leków weterynaryjnych w całej UE, zapewnienie równej dostępności leków mających na celu ochronę zdrowia i dobrostanu zwierząt. W celu uzyskania dalszych informacji prosimy odwiedzić: www.ifaheurope.org. Śledź nas na Twitterze: @IFAHEurope. Polub nas na Facebooku: www.facebook.com/WeCare.petsEurope