• PL
  • EN

Nowy raport ESVAC 2020 obnaża polską rzeczywistość

Europejska Agencja leków opublikowała najnowszy raport ESVAC, prezentujący dane dotyczące sprzedaży weterynaryjnych leków przeciwdrobnoustrojowych w 31 europejskich krajach. 

Dane przedstawione w raporcie odnoszą się  do ilości sprzedanych leków przeciwdrobnoustrojowych skorelowanych bezpośrednio z populacją zwierząt danego kraju, uwzględniając ich przybliżoną masę ciała, czyli PCU (population correction unit).

 Z raportu możemy wywnioskować, że sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych została zmniejszona w Europie o ponad 34% w latach 2011-2018.  Najbardziej zmniejszone zostały leki z grupy chinolonów – aż o 74%,  jak również polimyskyny – 70 % w porównaniu do roku 2011.

Pomimo pozytywnego trendu w wielu krajach, aktywnie działających w kierunku ochrony skuteczności antybiotyków, w Polsce sytuacja wygląda całkowicie odmiennie.  W analizowanym okresie ogólna sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych wzrosła aż o 33%! Polscy lekarze weterynarii najczęściej sięgają po antybiotyki z grupy penicylin (33% całościowej sprzedaży). Na drugim miejscu są w Polsce tetracykliny (28%).  Największy z kolei  procentowy wzrost  zużycia odnotowany został dla polimyksyn (+80%). 

Kolejnym alarmującym parametrem dla naszego kraju jest sprzedaż fluorochinolonów wynosząca 10.92 mg/PCU, gdzie średnia wartość dla pozostałych krajów jest czterokrotnie niższa.  

Te wyniki nie napawają optymizmem, zwłaszcza kiedy inne kraje osiągają bardzo dobre efekty w tym zakresie. Niestety kontrast pomiędzy Polską a pozostałymi krajami Europy z roku na rok dramatycznie się zwiększa, co może negatywnie  wpłynąć na postrzeganie Polski jako producenta zdrowej i  bezpiecznej żywność pochodzenia zwierzęcego. Warto również przypomnieć, że WHO uznaje rosnącą antybiotykooporność za jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia i zrównoważonego rozwoju naszego społeczeństwa.

Wojciech Ptak