• PL
  • EN

Luty, miesiącem zdrowia stomatologicznego zwierząt.

Często nawet o tym nie pomyślimy, dopóki nie wydarzy się coś co nas zaniepokoi, że nasze zwierzęta wymagają by sprawdzić stan zdrowia ich jamy ustnej.

Dlaczego warto dbać o zęby psa i kota i kiedy zacząć?

Dr Jerzy Gawor podczas konsultacji stomatologicznych zawsze tłumaczy, że jama ustna stanowi pierwszą linię obrony zarówno układu pokarmowego jak i oddechowego dlatego też on jako specjalista i my jako klinika dokładamy wszelkich starań, by zadbać o jej zdrowie. Oczywiście najlepiej zacząć jak najwcześniej, na przykład podczas pierwszych
szczepień, ponieważ to najkorzystniejszy czas na budowanie relacji pomiędzy opiekunem, pacjentem i lekarzem, a kontynuowanie jej w postaci regularnych kontroli stomatologicznych.

Dzięki temu możemy w porę zdiagnozować ewentualne problemy i uniknąć poważnych chorób, między innymi przewlekłego zapalenia jamy ustnej i dziąseł, chorób przyzębia i innych poważnych schorzeń. Wspomniane problemy sprawiają, że układ odpornościowy zwierzęcia codziennie musi stawać do walki z potencjalnym źródłem zakażenia dla całego organizmu – płytka, którą widzimy na zębach jest siedliskiem bakterii!!! Co więcej, udowodniono że nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do powikłań innych, współistniejących chorób ogólnych takich jak cukrzyca, zapalenie trzustki bądź nerek. Dlatego też stawiając czoła chorobom ogólnym, warto najpierw dobrze przyjrzeć się temu co się dzieje w jamie ustnej. Właśnie tym zajmujemy się w klinice Weterynaryjnej ARKA pod przywództwem Dr Gawora.

Profilaktyka to podstawowa część stomatologii weterynaryjnej – jeśli ją zaniedbamy może dojść do wielu poważniejszych patologii, dlatego zachęcamy do wczesnego zainteresowania się jamą ustną Państwa pupili.

Więcej: http://arka-vet.pl/jak-dbac-o-zeby-zwierzecia-higiena-jamy-ustnej-psa-i-…